Na Bursztynowym Szlaku: co warto zobaczyć?

Polska ma się czym pochwalić, a w poznawaniu jej piękna pomagają nam liczne trasy turystyczne. Jedną z tych ciekawszych jest Szlak Bursztynowy, dzięki któremu można poznać dzieje bursztynu oraz metody jego obróbki. Dlaczego warto postawić na takie wycieczki?

Szlak Bursztynowy w pigułce

Motywem przewodnim Szlaku Bursztynowego jest bałtyckie złoto – bursztyn, który w dziejach polskiej gospodarki odegrał dość istotną rolę. Kto postawi na wycieczki po tej trasie, ten będzie mógł zapoznać się z malowniczymi zakątkami Pobrzeża Gdańskiego, pięknymi plażami Zatoki Gdańskiej oraz niezapomnianą scenerią delty Wisły. Długość tej trasy wynosi aż 200 km, a na jej pokonanie warto przeznaczyć przynajmniej 3 dni. Tanie noclegi można znaleźć w wielu miejscowościach leżących przy tej trasie, m. in. w rejonie Gdańska oraz Gdyni. A na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas takiej wędrówki?

To trzeba zobaczyć!
Miejsc, które intrygują swą historią i zachwycają pięknymi widokami, jest na Szlaku Bursztynowym sporo. W czasie wycieczki warto skupić się na kilku miejscach, które robią największe wrażenie. Niezapomnianych wrażeń dostarczy wędrówka przez Żuławy Wiślane, które dawniej były zatoką Bałtyku.

Cofające się morze pozostawiło tu sporo bursztynu, którego wydobywaniem człowiek zajął się już około 4500 lat temu. Miłośników bursztynu zachwyci też Mierzeja Wiślana oraz ten jej fragment, który nazwano Bursztynowym Wybrzeżem. W poszukiwaniu bursztynu warto też zajrzeć na Wyspę Sobieszewską, na terenie której w okresie wakacyjnym czeka Bursztynowe Centrum.

Miłośników bałtyckiego złota mogą też oczarować ciekawe kolekcje muzealne, skupione na wyrobach bursztynu, jego dziejach oraz na metodach jego obróbki. Ciekawą wystawą może się pochwalić Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku, jednak największych wrażeń może dostarczyć wizyta w gdyńskim Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Organizmy zatopione w żywicy, które tworzą podstawę tutejszej kolekcji, robią ogromne wrażenie na zwiedzających, pozwalają im też zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Bałtyku i jego przyrody.

Wycieczki Bursztynowym Szlakiem mogą się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem. Kto postawi na taką podróż, ten w przyjemny sposób poszerzy swą wiedzę na temat bałtyckiego złota oraz ujrzy ciekawe wyroby z tej niezwykłej żywicy kopalnej.

Lecznicza moc bursztynu

Bursztyn to skamieniała pod wpływem czasu żywica. Jantar znali już starożytni medycy.  W krajach arabskich wykorzystywano go pod nazwą amber jako środek zapachowy w kadzidłach i maściach. Warto wiedzieć, że bursztyny występują nie tylko nad Morzem Bałtyckim. Na świecie wydobywa się około 200 odmian jantaru. Prawdziwa rzadkość to bursztyn biały. Jednak najczęściej można je spotkać w kolorze brunatnoszarym. Jednak bursztyn to nie tylko kamień ozdobny. Od wieków doceniany jest również za swoje właściwości lecznicze.

Bursztyn dawniej

O leczniczych właściwościach bursztynu wspominał Pliniusz Starszy, opisujący kobiety noszące naszyjniki z bursztynu, jako amulety zapobiegające chorobom migdałów i gardła. Na ziemiach dawnej Polski, w różnych jej regionach bursztyn wykorzystywano w ludowym lecznictwie. Przezroczysty bursztyn noszono m.in. w celu usuwania kamieni żółciowych. Gdy bursztyn matowiał, choroba ustępowała.  W północnej części Polski stosowano okadzanie ze spalonego bursztynu, co miało skutecznie leczyć różne choroby. Takie obrzędy współczesnego człowieka mogą śmieszyć, jednak osoby praktykujące medycynę  naturalną nadal doceniają właściwości lecznicze jantaru.

Nalewka z bursztynu

Ze swoich właściwości leczniczych znana jest nalewka z bursztynu. Dostępna jest w aptece czy sklepie zielarskim, ale można również wykonać ją samemu. Do sporządzenia potrzebny jest 30 – 50 g pokruszonego bursztynu. Jantar wsypać do 1, 5 litrowej butelki i zalać 70 procentowym spirytusem ( lub mocniejszym). Odstawić na dwa tygodnie. Gdy płyn nabierze złocistobrązowy kolor, nalewka jest gotowa. Po zużyciu bursztyn można ponownie zalać płynem.
Pięć kropli nalewki dodane do szklanki herbaty stosowane codziennie pomoże w walce z astmą i pylicą.

Natarcie skroni i nadgarstków nalewką z jantaru, pomoże zwalczyć ból głowy. Nacieranie obolałych miejsc na kręgosłupie pomoże zwalczyć bóle kręgosłupa. Bolące stawy nacierane kilka razy dziennie bursztynowym eliksirem. Regularne stosowanie przyniesie ulgę.  Nalewka z jantaru jest również skutecznym sposobem na przeziębienie i gorączkę. Nacieranie pleców i klatki piersiową chorego, obniża temperaturę i przyspiesza zdrowienie. Poza tym, kilka kropel nalewki regularnie pite z herbatą działa profilaktycznie i wspiera odporność. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, szczególnie w okresie jesienno- zimowym, powinny robić napary z bursztynu. Wówczas łatwiej będzie im oddychać.

Bursztynowe naszyjniki i bransoletki

Tego rodzaju biżuteria pełni podwójną rolę. Nie tylko ładnie wyglądają, ale również wspierają leczenie tarczycy i zaburzenia rytmu serca. Warto jednak pamiętać, że bursztyny przejmują z ciała człowieka ładunki elektryczne, przez to tracą swoje właściwości lecznicze. Dlatego co trzy dni warto go przepłukać w zimniej wodzie.

Bursztyn to nie tylko ładna ozdoba. Jego bogate właściwości lecznicze zna medycyna naturalna od wieków. Jednak warto pamiętać, że walory lecznicze ma tylko prawdziwy bursztyn. Naturalny jantar po zanurzeniu w wodzie unosi się na jej powierzchni, w przeciwieństwie do syntetycznych podróbek.

Ręcznie robiona biżuteria – postaw na piękne i oryginalne ozdoby

Zależy Ci na niepowtarzalnych dodatkach do ubrań? Chcesz uzupełnić swoje stylizacje o jedyne w swoim rodzaju kolczyki lub bransoletki? A może szukasz oryginalnego prezentu dla bliskiej osoby? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być biżuteria handmade. Możesz wykonać ją samodzielnie z dostępnych w sklepach koralików i półfabrykatów albo zlecić jej stworzenie jednemu z wielu zajmujących się tym artystów.

Niepowtarzalne świecidełka – dla Ciebie i dla Twoich najbliższych!

Ręcznie robiona biżuteria zawsze jest jedyna w swoim rodzaju. Nawet jeśli wykonywana jest według pewnego stałego wzoru, to i tak będzie niepowtarzalna – koralik o nieregularnym kształcie, mniej lub bardziej zaciśnięta żyłka – wszystko to sprawia, że nie ma dwóch identycznych naszyjników czy pierścionków handmade. Decydując się na zakup lub wytworzenie takiej biżuterii, możesz mieć pewność, że będzie ona naprawdę oryginalna. Masz też możliwość dobrania jej barw do swoich indywidualnych preferencji. Mogą to być na przykład Twoje ulubione kolory albo takie, które z jakiegoś powodu mają dla Ciebie szczególne znaczenie.

Wybierając ręcznie robione kolczyki czy bransoletki dla bliskiej osoby, również możesz zaprojektować je (samodzielnie lub z pomocą rękodzielnika) w taki sposób, aby pasowały do jej charakteru i upodobań. Taka spersonalizowana biżuteria handmade będzie dzięki temu nie tylko oryginalnym, ale też niezwykle przemyślanym podarunkiem.

Gdzie kupić ręcznie robione ozdoby?

Istnieje kilka miejsc, w które warto zajrzeć w poszukiwaniu ręcznie wytwarzanych świecidełek. Stoiska z taką biżuterią znaleźć można na niektórych targach. Naszyjniki, kolczyki czy bransoletki handmade da się też kupić na specjalnych straganach – na przykład na miejskich rynkach, przy plażach albo w górskich miejscowościach. Istnieją również sklepy, które sprzedają półfabrykaty do wykonywania biżuterii, a także gotowe ozdoby – warto poszukać takich miejsc w sieci.

Sprawdź naszą ofertę recznie robionej biżuterii.

Warto pamiętać, że Internet ułatwia też docieranie do artystów, którzy oferują swoje małe dzieła sztuki na sprzedaż lub przyjmują zamówienia na ręcznie robioną biżuterię. Dobrym pomysłem jest skorzystanie właśnie z takiej możliwości – to spora oszczędność czasu. Można też zrobić rozeznanie wśród znajomych. Być może ktoś z nich zna jakiegoś rękodzielnika lub nawet sam tworzy rozmaite ozdoby – w takiej sytuacji będziesz mieć możliwość złożenia zamówienia na ozdoby handmade u kogoś, komu możesz zaufać.

Samodzielne tworzenie biżuterii – jak zacząć?

Jeśli chcesz zacząć samodzielnie tworzyć kolczyki, bransoletki czy naszyjniki, a nie wiesz, jak się za to zabrać, to nie masz powodu do obaw! Przy odrobinie zaangażowania i chęci do nauki z łatwością ze wszystkim sobie poradzisz. Każdy, nawet najbardziej utalentowany rękodzielnik, zaczynał od zera i musiał się sporo nauczyć. Tobie też na pewno się uda! O czym musisz wiedzieć na początek?

Zgromadź przydatne materiały

Aby zacząć swoją przygodę z biżuterią handmade, musisz zaopatrzyć się w produkty niezbędne do jej wykonywania. Co na pewno Ci się przyda? Różnego rodzaju koraliki, nici, żyłki, gumki i nożyczki. Warto kupić również dobrej jakości obcążki, klej, a także półfabrykaty, takie jak na przykład zapięcia, bigle do kolczyków, łańcuszki czy zawieszki. Posiadając taki zestaw materiałów, możesz już tworzyć piękną i zróżnicowaną biżuterię. Gdzie to wszystko kupić? Można udać się do najbliższego punktu sprzedaży półfabrykatów. Warto również znaleźć sklep online sprzedający tego rodzaju produkty – zamawiając je w sieci, możesz też liczyć na atrakcyjne promocje.

Zacznij od podstaw

Kiedy masz już wszystkie potrzebne materiały, możesz zacząć tworzyć. Na początku wykonuj proste projekty – nawlekaj kolorowe koraliki na gumkę lub wymyślaj proste przeplatanki. Możesz też poszukać inspiracji online. W Internecie znajdziesz mnóstwo pomysłów, trafisz również na fantastyczne tutoriale – wiele z nich dostępnych jest za darmo, za niektóre trzeba jednak trochę zapłacić. Nie są to zazwyczaj duże wydatki, nie musisz się więc o to martwić.

Zacznij od tych prostych inspiracji, a kiedy uznasz, że jesteś już w stanie sprostać większym wyzwaniom rękodzielniczym, spróbuj czegoś bardziej skomplikowanego. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku coś Ci się nie uda. Praktyka czyni mistrza, nie poddawaj się, a z czasem nauczysz się wytwarzać naprawdę olśniewające cudeńka. Samodzielnie wykonana biżuteria handmade jest nie tylko piękna, ale też daje mnóstwo satysfakcji.

Bez względu na to, czy kupisz ręcznie robione ozdoby, czy zdecydujesz się na próbę ich stworzenia, z pewnością będą one jedyne w swoim rodzaju i zachwycające. Doskonale sprawdzą się jako oryginalne dodatki do stylizacji, a także jako personalizowane prezenty. Cenisz sobie niepowtarzalne piękno? Biżuteria handmade to idealna propozycja dla Ciebie!

Bursztynowa biżuteria. Pomysł na prezent dla niej.

Od zarania dziejów, bursztyn był niezwykle cenionym surowcem, zwłaszcza w krajach słowiańskich. Stanowił środek płatniczy oraz był wykorzystywany w ludowym lecznictwie. Biżuteria z bursztynu wyrabiana była przez miejscowych rzemieślników i stanowiła o statusie.

Dzisiaj wraca do łask. W połączeniu ze złotem lub srebrem, bursztynowa biżuteria jest niezwykle piękna i efektowna. Wśród wielu wyrobów, znajdziemy pierścionki, kolczyki, broszki czy wisiorek z bursztynem. Cena zależy od wielkości kamienia oraz innych materiałów użytych do produkcji ozdób. Najdroższa biżuteria z bursztynu może zawierać, tak zwaną inkluzję, czyli zatopionego owada. Taka osobliwość wygląda ciekawie w postaci broszki lub wisiorka.

W Rosji oraz Niemczech bursztynowa biżuteria ma zastosowanie jako idealny środek na ząbkowanie! Niemowlętom zakłada się wisiorek z bursztynem lub korale. Bursztyn ma właściwości antybakteryjne i koi swędzenie dziąseł. W Polsce sposób ten jest mało popularny i biżuteria z bursztynu zarezerwowana jest dla dorosłych.

W naszym kraju możemy wybrać się na wycieczkę bursztynowym szlakiem. Prowadzi on dawną trasą zorganizowanych wypraw po ,,płynne złoto”.

Wisiorek z bursztynem można nosić przy każdej okazji. Pasuje zarówno do strojów casualowych, jak i wieczorowych. Bursztynowa biżuteria to doskonały pomysł na prezent.Lubią go zwłaszcza dojrzałe panie, które cenią klasykę.

Naszą ofertę detaliczną możesz znaleźć na stronie allegro.

Wśród starych rodzinnych pamiątek możemy znaleźć mnóstwo skarbów. Biżuteria z bursztynu, która ma wartość historyczną może być swego rodzaju lokatą, podobnie jak złoto.